Napísali o nás

Pigmentové škvrny: Ako ich vygumovať?

Ako vygumovať pigmentové škvrny

Kozmetičky obyčajne pomáhajú odstrániť pigmentové škvrny, ktoré vznikli počas leta na plážach pri alebo počas zimných lyžovačiek. Problémom sú často aj pigmentácie po tehotenstve či ako následok užívania hormónov.

„Najlepšie je začať tento problém riešiť okamžite. Oveľa lepšie a jednoduchšie dosiahneme želaný výsledok,“ vysvetľuje kozmetička Iveta Škodová z LuVi štúdia v Bratislave.

Podľa „veku“ pigmentovej škvrny sa odborníčka rozhoduje pre rôzne možnosti jej odstránenia. Pri pigmentových škvrnách do jedného roka od vzniku stačí siahnuť po slabších chemických peelingoch, retinoidoch (derivátoch vitamínu A) alebo je možné použiť špeciálne ošetrenie pomocou silnej koncentrácie derivátu vitamínu C v spojení s ďalšími účinnými látkami.

Pri starších pigmentových škvrnách je často nevyhnutné ísť do invazívnejších ošetrení ako IPL-intenzívne pulzné svetlo alebo laserová terapia. Počas týchto ošetrení sa pôsobí na postihnuté miesta pomocou vysokoenergetického svetla. Podľa veľkosti a intenzity pigmentovej škvrny sa nastaví, či má ošetrenie pôsobiť v povrchových vrstvách, alebo je nevyhnutné pôsobiť v hlbších vrstvách kože.

Dôležité je vedieť, že výsledky nie sú okamžité. Počet potrebných opakovaní sa líši, ale priemerne je na dosiahnutie požadovaného výsledku treba 4 až 6 ošetrení. Ak sú pigmentové škvrny staršie, treba pokožku narušiť viac, to znamená, že reakcia a doba hojenia sú dlhšie. Ak majú zákazníčky tenšiu, citlivejšiu pleť, pripravia ju na ošetrenie vopred – buď istými prípravnými ošetreniami, resp. krémom na to určeným obsahujúcim väčšinou slabšiu koncentráciu kyseliny glykolovej.

Iveta Škodová neodporúča kupovať si voľnopredajné bieliace krémy cez internet, a najmä nie z mimoeurópskych krajín. „Mali sme nežiaduce reakcie najmä na krémy objednané z USA,“ upozorňuje. „Hydrochinón je účinná látka na bielenie pokožky, ale od roku 2001 je v celej Európskej únii v kozmetických výrobkoch zakázaná kvôli toxikologickým rizikám a pravdepodobnosti spôsobenia pozápalových hyperpigmentácií. V USA sú výrobky s touto látkou stále voľnopredajné!“ Kozmetička neodporúča ani domáce bielenie prírodnými receptami ako citrón, petržlenová vňať či jablčný ocot: „Pri každom vzniknutom probléme je najlepšie ísť hneď na konzultáciu s kožným lekárom, do kozmetického alebo estetického centra.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *