Napísali o nás

Makeup, čo vydrží roky?

permanent makeup

MEJKAP, čo vydrží roky

Permanentný mejkap má veľkú výhodu – ráno sa zobudíte a ste namaľovaná. Nerozmaže sa v bazéne. Nevýhodou je fakt, že ak ho nemáte urobený dobre, je ťažké naprávať škody. Všimli ste si, koľko žien a mladých dievčat chodí v poslednom čase s neesteticky vytetovaným obočím v tvare dvoch obrovských tenkých poloblúkov a neprirodzene orámovanými očami ako Kleopatra? Preto si pri voľbe kozmetického salóna dobre vyberajte!

Permanentný mejkap sa používa na úpravu obočia, zvýraznenie očí očnými linkami, na vytvarovanie pier alebo na korekciu pri kožných ochoreniach, ako napríklad vitiligo. S pomocou tenkej ihly sa do pokožky aplikujú prírodné hypoalergénne farbivá – približne do hĺbky 0,3 až 0,6 mm. Rozdiel medzi trvalým tetovaním a permanentným mejkapom je v zložení pigmentu. Na tvár by sa mali používať výlučne prírodné pigmenty, ktoré neobsahujú ťažké kovy a postupne sa odbúravajú z pokožky. Permanentný mejkap vydrží 2 až 5 rokov.

„Trvácnosť permanentného mejkapu závisí od mnohých faktorov,“

vysvetľuje kozmetička Iveta Škodová z LuVi štúdia v Bratislave.

„U mladších ľudí permanentné tetovanie mizne skôr pre mastnejšiu pokožku. Pre trvácnosť tetovania je rozhodujúci typ pigmentu pokožky, ďalej zvolený odtieň tetovacieho pigmentu, technika tetovania a taktiež starostlivosť o tetované miesto po zákroku.“

ČO (NE)ROBIŤ PO TETOVANÍ MEJKAPU

Týždeň po zákroku sa tetované miesto nesmie vystavovať slnečnému žiareniu a treba počítať s tým, že ďalšie dva až tri týždne sa koža regeneruje. Ak sa klientka vystaví slnečnému žiareniu skôr, riskuje, že v mieste tetovania sa vytvorí zápal a pigmentová farba zmení odtieň.

„Taktiež nie je vhodné tetovať na opálenú pokožku,“ upozorňuje Iveta Škodová. „Ťažšie sa vyberá vhodný pigment, takisto sa môže stať, že zvolená farba chytí tmavšie, ako si zákazníčka predstavuje.“ Bezprostredne po tetovaní sa môžu v mieste aplikácie objaviť opuchy, ktoré postupne ustupujú. Na tetovanom mieste sa vytvárajú chrastičky, ktoré neslobodno zlupovať – musia odpadnúť samy. Veľa zákazníčok sa pozabudne, keďže miesto tetovania mierne svrbí. Pri násilnom odlúpnutí chrastičky môže „vypadnúť“ aj pigment. Prvý týždeň po tetovaní pôsobí farba výraznejšie, preto sa netreba zľaknúť, že „je to nápadné“. Po zahojení sa sýtosť farby stiahne a tetovanie vyzerá prirodzenejšie. Tetované miesto sa ošetruje špeciálnou mastičkou, ktorú si možno kúpiť priamo po tetovaní v každom salóne. Z voľnopredajných krémov je vhodný krém s obsahom dexpanthenolu. V niektorých zdravotníckych potrebách, drogériách a lekárňach predávajú aj krém po tetovaní.

Permanentný mejkap a bolesť

Samozrejme, prah bolesti je u každej z nás iný a najnepríjemnejšie býva tetovanie „srdiečka“ v hornej časti pier a vnútorných častí očí. Najľahšie sa vo všeobecnosti dá zniesť tetovanie obočia. Dnes však už kozmetičky používajú anestetické masti a spreje, vďaka ktorým obyčajne klientka cíti vpichovanie farbiva jemnou ihlou ako škrabkanie či dokonca šteklenie.

IMITÁCIA VLASTNÝCH CHĹPKOV

Permanentný mejkap neznamená, že už nie je potrebné primaľovať sa. Ak je na tvári na prvý pohľad vidieť, je výrazný, znamená to, že je zle urobený. Rokmi sa postupne pigment z tetovaného miesta vytráca a bledne. Je na rozhodnutí každej z nás, či podstúpi celú procedúru tetovania zase, alebo nechá permanentný mejkap úplne vyblednúť.

„V súčasnosti je najobľúbenejšia technika permanentného mejkapu tzv. microblading, ktorý imituje vlastné chĺpky. Je to najprirodzenejšia technika tetovania obočia. Ženy, ktoré uprednostňujú výraznejšie obočie, volia kombináciu microbladingu s takzvaným podtieňovaním. Obočie si však nechávajú tetovať aj muži. Samozrejme, používajú sa iné techniky a farebné odtiene,“

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Na čo si dať pozor okrem dôsledného výberu kozmetického štúdia, v ktorom si permanentný mejkap necháte urobiť? V optimálnom prípade je najlepšie vidieť nejakú inú klientku s už hotovým permanentným mejkapom od konkrétnej kozmetičky.

„Častým problémom, s ktorým sa stretávame pri žiadostiach o opravu, sú nevhodne zvolené farby pigmentu alebo zoxidované pigmenty. Veľký pozor si treba dávať na čiernu farbu, ktorá je pri permanentnom mejkape úplne nevhodná. Pokožka nevie čiernu farbu spracovať. Časom zanecháva na koži sivú alebo sivo-modrastú stopu. Takéto obočie sa ťažko pretetováva. Najčastejšie sú ženy nútené ísť na laserové odstránenie tetovania a až potom môžu podstúpiť nový permanent,“

upozorňuje Iveta Škodová. Základom permanentného mejkapu je správny výber salónu. Vyberajte si na základe referencií, skúseností a ochoty kozmetičky vysvetliť vám všetko potrebné pred zákrokom.

PERMANENTNÝ MEJKAP SA ZVYČAJNE NEODPORÚČA, AK…
  • …trpíte zníženou zrážanlivosťou krvi,
  • …máte nejakú kožnú chorobu, ekzém alebo pleseň na tvári,
  • …máte na tvári herpes, kútiky, infekciu oka
  • …ste alergička uprostred svojej peľovej sezóny,
  • …ste tehotná, alebo dojčíte,
  • …máte alergiu na lokálne anestetiká,
  • …ste onkopacientkou kratšie ako 6 mesiacov po chemoterapii,
  • …ste nositeľkou vírusu hepatitídy B alebo C
  • …máte celkovo oslabený organizmus, niečo na vás „lezie“,
  • …v čase tetovania máte silnú, problematickú menštruáciu.

A pozor! Nesmie sa tetovať cez materské znamienka !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *