Na našej tvári nie!
Môžu sa objaviť po letnej dovolenke, ale aj v čase tehotenstva či užívania hormonálnych liekov. Nepekné škvrny na tvári, ktoré neustále prekrývame mejkapom. Ako sa ich zbaviť? Na to sme sa spýtali kozmetičky Ivety Škodovej z LuVi štúdia v Bratislave.
Záleží pri odstraňovaní pigmentových škvŕn na tom, aká je pigmentová škvrna stará?
Podľa toho sa rozhodujeme v rámci výberu možností jej odstránenia. Pri „mladých“ pigmentových škvrnách, to znamená do jedného roka od vzniku, stačí siahnuť po slabších chemických pílingoch, retinoidoch (deriváty vitamínu A) alebo použiť špeciálne ošetrenie silnou koncentráciou derivátu vitamínu C v spojení s ďalšími účinnými látkami.
Aké pigmentové škvrny najčastejšie riešite?
Najčastejšie riešime tie, ktoré vznikli počas leta na slnku na morských plážach alebo počas zimných lyžovačiek. Prípadne škvrny, ktoré zostali po tehotenstve alebo ako následok užívania nejakých hormonálnych liečiv. Ak klientka, prípadne klient, začnú riešiť tento estetický problém okamžite, oveľa jednoduchšie a rýchlejšie sa dosahujú výsledky.
Akú šancu majú ,,majiteľky“ starších pigmentových škvŕn?
Samozrejme, v dnešnej dobe už vieme pracovať aj so starými pigmentovými škvrnami. V takýchto prípadoch je potrebné ísť do silnejších – invazívnejších ošetrení ako IPL intezívne pulzné svetlo alebo laserová terapia. Pri týchto ošetreniach sa pôsobí na postihnuté miesta vysokoenergetickým svetlom. Podľa veľkosti a intenzity pigmentovej škvrny sa nastaví, či sa pôsobí v povrchových vrstvách, alebo je nevyhnutné pôsobiť v hlbších vrstvách kože. Je však dôležité upozorniť na to, že v prípade hyperpigmentácií nie je možné očakávať okamžité výsledky. Počet potrebných opakovaní sa líši, ale priemerne je potrebných 4 až 6 ošetrení na dosiahnutie požadovaného výsledku.
Hovoríte o rôznych možnostiach terapie od menej invazívnych až po tie invazívnejšie. Aká je reakcia kože a ako dlho trvá hojenie?
Ak sú pigmentové škvrny staršie, treba pokožku narušiť viac, to znamená, že reakcia a čas hojenia sú dlhšie. Pri mladších pigmentových škvrnách majú zákazníčky po ošetreniach veľmi jemné reakcie – len mierne začervenanie a sem tam sa pokožka jemne šúpe. Pri starších pigmentových škvrnách treba pôsobiť intenzívnejšie, teda aj reakcie bývajú silnejšie. Ak majú zákazníčky tenšiu, senzitívnejšiu pleť, pripravíme si ju na ošetrenie vopred – istými prípravnými ošetreniami, napríklad krémom na to určeným, ktorý obsahuje väčšinou slabšiu koncentráciu kyseliny glykolovej.
A čo starecké, tzv. pečeňové škvrny?
Medzi pigmentové škvrny patria aj starecké škvrny, ktoré sa prejavujú najmä po 40. roku života v oblastiach, ktoré boli najviac vystavované slnečnému žiareniu – tvár, ruky, dekolt, plecia. V takýchto prípadoch sa vyberajú individuálne ošetrenia podľa typu a stavu pleti. Je dôležité, aká bola predchádzajúca starostlivosť o pleť. Ak je pleť v dobrom stave, nechýba jej hydratácia a výživa, môžeme pristúpiť priamo k ošetreniam na zjednotenie pigmentu. Ak je pleť zanedbaná, zanesená, dlhšie sa s ňou nič nerobilo, musíme si ju najskôr pripraviť. Po každom ošetrení odstránenia pigmentových škvŕn si treba dávať pozor na slnko. Mali sme prípady, keď najmä v zime zákazníčky podcenili ochranu pleti vysokým faktorom a z lyžovačiek sa k nám vrátili s novými škvrnami. Preto vždy zdôrazňujeme, že pokožka je po ošetreniach citlivejšia a je nevyhnutné používať krém s faktorom SPF 50.
Aký je váš názor na bieliace krémy? Pomôžu?
Neodporúčam kupovať si voľnopredajné bieliace krémy, najmä nie cez internet a z krajín mimo Európskej únie. Mali sme reakcie rôzneho typu najmä na krémy objednané z USA. Tieto prípravky môžu stav pleti ešte zhoršiť. Hydrochinón je účinná látka na bielenie pokožky, ale od roku 2001 je v celej Európskej únii v kozmetických výrobkoch zakázaná kvôli toxikologickým rizikám a pravdepodobnosti spôsobenia pozápalových hyperpigmentácií. V USA sú výrobky s touto látkou stále voľnopredajné! Tiež si treba dávať pozor na domáce bielenie s pomocou takzvaných „babičkiných receptov“, ako je citrón, petržlenová vňať, jablčný ocot. Pri každom vzniknutom probléme je najlepšie ísť hneď na konzultáciu s kožným lekárom, do kozmetického alebo estetického centra.
Aká je prevencia vzniku tohto nepríjemného problému?
Používať ochranný faktor počas celého roka. Už bežne dostupné krémy obsahujú SPF medium, čo je dostatočné na každodenné použitie. Pri pobyte v horách, pri vode, na dovolenkách pri mori, pri vonkajších športoch je potrebné zvýšiť ochranu a používať vyšší faktor. Treba myslieť aj na to, že sa nestačí natrieť len ráno, ale je potrebné opakovať to aj počas dňa. Na niektorých krémoch je dokonca napísané, že pri intenzívnom pobyte na slnku je potrebné sa opakovane natrieť každé dve hodiny. Najlepšie je kupovať si opaľovacie krémy z lekárne, priamo od lekárky alebo kozmetičky. Takisto si treba dávať pozor na nanesenie parfumu priamo na kožu pri silnom slnečnom žiarení – v tomto období najmä počas dovolenky v exotike. Nebezpečný je obsah éterických olejov v kombinácii so slnečným žiarením. Taktiež užívanie niektorých liekov a antibiotík zvyšuje citlivosť na UV-žiarenie. Na každom príbalovom letáku sú informácie, či sú dané lieky fotosenzitívne. Na záver ešte jedno dôležité upozornenie: Pigmentové škvrny je potrebné sledovať, či nemenia tvar a sfarbenie. Ak niektoré sčervenajú, treba navštíviť kožného lekára.